CİLT TİPİNİZİ BİLİYOR MUSUNUZ?

3 Adımda Cilt Tipinizi Öğrenebilirsiniz

Cilt tipini doğru olarak biliyor musun? Yapılan araştırmalara göre, aslında kişilerin kendi cilt tiplerini doğru bir şekilde bilmedikleri ve bu yüzden cilt bakımında doğru ürünleri kullanmadıkları biliniyor. 

Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için düzenli bir bakım rutini benimsememiz gerektiğini bilsek de ne tür bir cilde sahip olduğumuzdan çok emin olamayabiliriz.

1. Cildinizin bir gününü gözlemleyin

Bir günde sabahtan akşama kadar cildinizi gözlemleyerek cilt tipinizi kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

2. Yıkama testini deneyin

Cilt tipi belirleme konusunda yararlanabileceğiniz bir diğer teknik yıkama testidir. 

Bunun için yüzünüzü bir yüz temizleyici ile yıkayın ve herhangi bir ürün uygulamayın. 30 dakika kadar bekleyin ve cildinizi nasıl hissettiğinizi gözlemleyin. Bu testi, yüzünüz nispeten sakin hissettiğinde (spordan sonra kızardığında veya dışarıda soğuğa maruz kaldıktan sonra değil) yapın. Yukarıdaki soruların aynılarını sorarak cevap doğrultusunda cilt tipinizi tespit edebilirsiniz.

3. Bir dermatologdan yardım alın

Dermatoloğunuzun, cilt özelliklerinizi daha iyi değerlendirmesine yardımcı olacak bazı yöntemleri olabilir. Uzmanlar, tıbbi görüntüleme sistemleri ile cildinize farklı ışık dalga boyları vererek tahriş olmuş, hasar görmüş cildi tespit edebilir; cilt dokusu ve gözenek boyutundaki ince değişiklikleri görebilirler.

X